Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52B24-G3-18
Part No.:
BZT52B24-G3-18
Description:
DIODE ZENER 24V 410MW SOD123
Shipping
BZT52B24-G3-18 Information
Series:
BZT52-G
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
24 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
410 mW
Impedance (Max) (Zzt):
70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 18 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C