Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT52B13-HE3_A-08
Part No.:
BZT52B13-HE3_A-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description:
DIODE ZENER 13V 300MW SOD123
Shipping
BZT52B13-HE3_A-08 Information
Manufacturer:
Series:
BZT52
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
13 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
300 mW
Impedance (Max) (Zzt):
25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 10 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)