Taiwan Semiconductor Corporation BZT52B12
Part No.:
BZT52B12
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Package:
SOD-123F
Description:
DIODE ZENER 12V 500MW SOD123F
Shipping
BZT52B12 Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SOD-123F
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
12 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
90 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 10 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)