Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZT03C33-TAP
Part No.:
BZT03C33-TAP
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SOD-57, Axial
Description:
DIODE ZENER 33V 1.3W SOD57
Shipping
BZT03C33-TAP Information
Manufacturer:
Series:
BZT03
Package/Case:
SOD-57, Axial
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
33 V
Tolerance:
±6.06%
Power - Max:
1.3 W
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 24 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 500 mA
Operating Temperature:
175°C (TJ)