Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZM55B51-TR
Part No.:
BZM55B51-TR
Description:
DIODE ZENER 51V 500MW MICROMELF
Shipping
BZM55B51-TR Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
51 V
Tolerance:
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
700 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 39 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C