Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZM55B43-TR3
Part No.:
BZM55B43-TR3
Description:
DIODE ZENER 43V 500MW MICROMELF
Shipping
BZM55B43-TR3 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
43 V
Tolerance:
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
600 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 33 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C