Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZM55B43-TR
Part No.:
BZM55B43-TR
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Zener Diodes
Package:
2-SMD, No Lead
Description:
DIODE ZENER 43V 500MW MICROMELF
Shipping
BZM55B43-TR Information
Manufacturer:
Series:
BZM55
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
43 V
Tolerance:
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
600 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 33 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C