Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG05C9V1-HE3-TR
Part No.:
BZG05C9V1-HE3-TR
Description:
DIODE ZENER 9.1V 1.25W DO214AC
Shipping
BZG05C9V1-HE3-TR Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
9.1 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1.25 W
Impedance (Max) (Zzt):
5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 6.8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
150°C