Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG05C6V8-E3-TR
Part No.:
BZG05C6V8-E3-TR
Description:
DIODE ZENER 6.8V 1.25W DO214AC
Shipping
BZG05C6V8-E3-TR Information
Series:
BZG05C
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.8 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1.25 W
Impedance (Max) (Zzt):
3.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
150°C