Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG05C5V6-E3-TR
Part No.:
BZG05C5V6-E3-TR
Description:
DIODE ZENER 5.6V 1.25W DO214AC
Shipping
BZG05C5V6-E3-TR Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1.25 W
Impedance (Max) (Zzt):
7 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
150°C