Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG05C33-HM3-08
Part No.:
BZG05C33-HM3-08
Description:
DIODE ZENER 33V 1.25W DO214AC
Shipping
BZG05C33-HM3-08 Information
Series:
BZG05C-M
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
33 V
Tolerance:
±6.06%
Power - Max:
1.25 W
Impedance (Max) (Zzt):
35 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 24 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
150°C (TJ)