Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG03C56TR
Part No.:
BZG03C56TR
Description:
DIODE ZENER 56V 1.25W DO214AC
Shipping
BZG03C56TR Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
56 V
Tolerance:
Power - Max:
1.25 W
Impedance (Max) (Zzt):
25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 43 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 500 mA
Operating Temperature:
150°C