Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG03C220TR3
Part No.:
BZG03C220TR3
Description:
DIODE ZENER 220V 1.25W DO214AC
Shipping
BZG03C220TR3 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
220 V
Tolerance:
Power - Max:
1.25 W
Impedance (Max) (Zzt):
750 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 160 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 500 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C