Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG03C200TR3
Part No.:
BZG03C200TR3
Description:
DIODE ZENER 200V 1.25W DO214AC
Shipping
BZG03C200TR3 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
200 V
Tolerance:
Power - Max:
1.25 W
Impedance (Max) (Zzt):
200 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 500 mA
Operating Temperature:
150°C