Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG03C15TR
Part No.:
BZG03C15TR
Description:
DIODE ZENER 15V 1.25W DO214AC
Shipping
BZG03C15TR Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
15 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
1.25 W
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 11 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 500 mA
Operating Temperature:
150°C