Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG03C12TR
Part No.:
BZG03C12TR
Description:
DIODE ZENER 12V 3W DO214AC
Shipping
BZG03C12TR Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
12 V
Tolerance:
Power - Max:
3 W
Impedance (Max) (Zzt):
7 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 9.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 500 mA
Operating Temperature:
150°C