Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZG03C10TR3
Part No.:
BZG03C10TR3
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Description:
DIODE ZENER 10V 1.25W DO214AC
Shipping
BZG03C10TR3 Information
Manufacturer:
Series:
BZG03C
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
10 V
Tolerance:
Power - Max:
1.25 W
Impedance (Max) (Zzt):
4 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 7.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 500 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C