Taiwan Semiconductor Corporation BZD27C6V8P RVG
Part No.:
BZD27C6V8P RVG
Package:
DO-219AB
Description:
DIODE ZENER 6.8V 1W SUB SMA
Shipping
BZD27C6V8P RVG Information
Package/Case:
DO-219AB
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.8 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
3 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)