Taiwan Semiconductor Corporation BZD27C62PHRUG
Part No.:
BZD27C62PHRUG
Package:
DO-219AB
Description:
DIODE ZENER 62V 1W SUB SMA
Shipping
BZD27C62PHRUG Information
Package/Case:
DO-219AB
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
62 V
Tolerance:
±6.45%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 47 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)