Taiwan Semiconductor Corporation BZD27C51PW
Part No.:
BZD27C51PW
Package:
SOD-123W
Description:
DIODE ZENER 51V 1W SOD123W
Shipping
BZD27C51PW Information
Package/Case:
SOD-123W
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
51 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 39 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)