Vishay General Semiconductor - Diodes Division BZD27B13P-M3-08
Part No.:
BZD27B13P-M3-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-219AB
Description:
DIODE ZENER 13V 800MW DO219AB
Shipping
BZD27B13P-M3-08 Information
Manufacturer:
Series:
BZD27B-M
Package/Case:
DO-219AB
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
13 V
Tolerance:
Power - Max:
800 mW
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 10 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C