Taiwan Semiconductor Corporation BZD17C62P R3G
Part No.:
BZD17C62P R3G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-219AB
Description:
DIODE ZENER 62V 800MW SUB SMA
Shipping
BZD17C62P R3G Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
DO-219AB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
62 V
Tolerance:
±6.45%
Power - Max:
800 mW
Impedance (Max) (Zzt):
80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 47 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)