Pulse Electronics BWVS006060201R5T00
Part No.:
BWVS006060201R5T00
Package:
2424 (6060 Metric)
Shipping
BWVS006060201R5T00 Information
Series:
BWVS
Package/Case:
2424 (6060 Metric)
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
3.24 A
Current - Saturation (Isat):
4.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
26mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
2424
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.087" (2.20mm)