Pulse Electronics BWVS005050201R5M00
Part No.:
BWVS005050201R5M00
Package:
2020 (5050 Metric)
Shipping
BWVS005050201R5M00 Information
Series:
BWVS
Package/Case:
2020 (5050 Metric)
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.15 A
Current - Saturation (Isat):
3.78A
DC Resistance (DCR):
26mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
2020
Size / Dimension:
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.087" (2.20mm)