Pulse Electronics BWVS00404018330M00
Part No.:
BWVS00404018330M00
Package:
1616 (4040 Metric)
Shipping
BWVS00404018330M00 Information
Series:
BWVS
Package/Case:
1616 (4040 Metric)
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
33 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
630 mA
Current - Saturation (Isat):
720mA
DC Resistance (DCR):
530mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
1616
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)