Pulse Electronics BWVC006060451R0M00
Part No.:
BWVC006060451R0M00
Package:
2424 (6060 Metric)
Shipping
BWVC006060451R0M00 Information
Series:
BWVC
Package/Case:
2424 (6060 Metric)
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.57 A
Current - Saturation (Isat):
11.7A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
10mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
2424
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.185" (4.70mm)