Pulse Electronics BWVC00606028220M00
Part No.:
BWVC00606028220M00
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
2424 (6060 Metric)
Description:
INDUCTOR POWER
Shipping
BWVC00606028220M00 Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BWVC
Package/Case:
2424 (6060 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.48 A
Current - Saturation (Isat):
1.53A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
135mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2424
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)