Pulse Electronics BWQV00453226222K00
Part No.:
BWQV00453226222K00
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
INDUCTOR RF
Shipping
BWQV00453226222K00 Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BWQV
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.2 mH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
30 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
50Ohm Max
Q @ Freq:
40 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant:
1.3MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.177" L x 0.142" W (4.50mm x 3.60mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)