Pulse Electronics BWQC00322516100K00
Part No.:
BWQC00322516100K00
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
1210 (3225 Metric)
Description:
INDUCTOR RF
Shipping
BWQC00322516100K00 Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BWQC
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
350 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
300mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
26MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1210
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.067" (1.70mm)