Pulse Electronics BWMR002520124R7M00
Part No.:
BWMR002520124R7M00
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
INDUCTOR POWER
Shipping
BWMR002520124R7M00 Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BWMR
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.3 A
Current - Saturation (Isat):
1.7A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
240mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
23MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)