Pulse Electronics BWCM0016100882NG00
Part No.:
BWCM0016100882NG00
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
INDUCTOR RF
Shipping
BWCM0016100882NG00 Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BWCM
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
82 nH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
250 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
600mOhm Max
Q @ Freq:
34 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant:
2GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.040" W (1.60mm x 1.02mm)
Height - Seated (Max):
0.040" (1.02mm)