Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | BSS-L100-001 |
| Manufacturer | Isabellenhuette USA |
| Series | BSS |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Current Sensor |
| Type | Automotive AEC-Q200 |
| Applications | - |
| Composition | 100 µOhms |
| Resistance | - |
| Tolerance | ±5% |
| Power (Watts) | 20W |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Impedance | Shunt Fixture, 60mm Pitch |
The following parts include "BSS-L100-001" in Silicon Labs BSS-L100-001.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.