WSBS5216L1000JK14.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | WSBS5216L1000JK14 |
| Manufacturer | Vishay Dale |
| Series | Power Metal Strip® |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Shunt, Battery |
| Type | Automotive AEC-Q200 |
| Applications | Metal Element |
| Composition | 100 µOhms |
| Resistance | - |
| Tolerance | ±5% |
| Power (Watts) | 12W |
| Temperature Coefficient | ±150ppm/°C |
| Operating Temperature | -65°C ~ 170°C |
| Impedance | Shunt Fixture, 60mm Pitch |
The following parts include "WSBS5216L1000JK14" in Silicon Labs WSBS5216L1000JK14.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.