Pulse Electronics BPXX00050530222M00
Part No.:
BPXX00050530222M00
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
2020 (5050 Metric)
Description:
INDUCTOR POWER
Shipping
BPXX00050530222M00 Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BPXX
Package/Case:
2020 (5050 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
2.2 mH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
150 mA
Current - Saturation (Isat):
80mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
11Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2020
Size / Dimension:
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)