Pulse Electronics BPXX00040418100M00
Part No.:
BPXX00040418100M00
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
1616 (4040 Metric)
Description:
INDUCTOR POWER
Shipping
BPXX00040418100M00 Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BPXX
Package/Case:
1616 (4040 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.15 A
Current - Saturation (Isat):
1.1A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
200mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1616
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)