Pulse Electronics BPSL00130952331M00
Part No.:
BPSL00130952331M00
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
INDUCTOR POWER
Shipping
BPSL00130952331M00 Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BPSL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
330 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
600 mA
Current - Saturation (Isat):
600mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.02Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
4.5MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max):
0.205" (5.21mm)