Pulse Electronics BPSF00070745100M00
Part No.:
BPSF00070745100M00
Description:
INDUCTOR POWER
Shipping
BPSF00070745100M00 Information
Series:
BPSF
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.78 A
Current - Saturation (Isat):
1.3A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
36mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)