Pulse Electronics BPSD00080750101K00
Part No.:
BPSD00080750101K00
Description:
INDUCTOR POWER
Shipping
BPSD00080750101K00 Information
Series:
BPSD
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
720mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
430mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.209" (5.30mm)