Pulse Electronics BPSC00070745681M00
Part No.:
BPSC00070745681M00
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
INDUCTOR POWER
Shipping
BPSC00070745681M00 Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BPSC
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
680 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
220mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
4.63Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)