Pulse Electronics BPSC000505201R0TS0
Part No.:
BPSC000505201R0TS0
Description:
INDUCTOR POWER
Shipping
BPSC000505201R0TS0 Information
Series:
BPSC
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
1.72A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
45mOhm Max
Operating Temperature:
-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Size / Dimension:
0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)