Pulse Electronics BPSC000303162R2T00
Part No.:
BPSC000303162R2T00
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 2.2UH 1.6A 94 MOHM SMD
Shipping
BPSC000303162R2T00 Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BPSC
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.6 A
Current - Saturation (Isat):
1.2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
94mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.061" (1.55mm)