Pulse Electronics BPSA00131358102M00
Part No.:
BPSA00131358102M00
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
INDUCTOR POWER
Shipping
BPSA00131358102M00 Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BPSA
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
600 mA
Current - Saturation (Isat):
340mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.344Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
1.7MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.228" (5.80mm)