Pulse Electronics BPDN00040430100T00
Part No.:
BPDN00040430100T00
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
INDUCTOR POWER
Shipping
BPDN00040430100T00 Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BPDx
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.18 A
Current - Saturation (Isat):
1.05A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
145mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)