Pulse Electronics BMRF00101040R22MD1
Part No.:
BMRF00101040R22MD1
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
INDUCTOR POWER
Shipping
BMRF00101040R22MD1 Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BMRX
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
220 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
35 A
Current - Saturation (Isat):
45A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
0.6mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.457" L x 0.398" W (11.60mm x 10.10mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)