Pulse Electronics BMRB000505181R0MA1
Part No.:
BMRB000505181R0MA1
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
INDUCTOR POWER
Shipping
BMRB000505181R0MA1 Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BMRX
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8 A
Current - Saturation (Isat):
9A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
17mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.224" L x 0.213" W (5.70mm x 5.40mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)