Pulse Electronics BMRA000505306R8MA1
Part No.:
BMRA000505306R8MA1
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
INDUCTOR POWER
Shipping
BMRA000505306R8MA1 Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BMRX
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3 A
Current - Saturation (Isat):
5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
110mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.224" L x 0.213" W (5.70mm x 5.40mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)