Pulse Electronics BMNI00040410100MQX
Part No.:
BMNI00040410100MQX
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
IND 10UH SHLD 20% 1.5A
Shipping
BMNI00040410100MQX Information
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
BMNI
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.5 A
Current - Saturation (Isat):
1.65A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
336mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)