Pulse Electronics BMMA00101040100MX1
Part No.:
BMMA00101040100MX1
Shipping
BMMA00101040100MX1 Information
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6 A
Current - Saturation (Isat):
6A
DC Resistance (DCR):
30mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)