Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | BLF278 |
| Manufacturer | Rochester Electronics, LLC |
| Series | - |
| Package/Case | SOT-262A1 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Obsolete |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Configuration | 2 N-Channel (Dual) Common Source |
| Frequency | - |
| Gain | 18dB |
| Voltage - Test | 50 V |
| Current Rating (Amps) | 2.5mA |
| Noise Figure | - |
| Current - Test | 200 mA |
| Power - Output | 300W |
| Voltage - Rated | 125 V |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | - |
| Supplier Device Package | CDFM4 |
The following parts include "BLF278" in Silicon Labs BLF278.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.