Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | BLF242 |
| Manufacturer | Rochester Electronics, LLC |
| Series | - |
| Package/Case | SOT-123A |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Configuration | N-Channel |
| Frequency | 175MHz |
| Gain | 16dB |
| Voltage - Test | 28 V |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Noise Figure | - |
| Current - Test | 10 mA |
| Power - Output | 5W |
| Voltage - Rated | 65 V |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | - |
| Supplier Device Package | CRFM4 |
The following parts include "BLF242" in Silicon Labs BLF242.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.